Пам’яті Ярослава Олексійовича Ульгурського (1936 – 2017)

вівторок, 14. 11. 2017

Ректорат, Вчена рада з великим смутком сповіщають, що на 82 році життя відійшов у Вічність відомий художник, дизайнер і педагог, доцент, приват-професор кафедри дизайну інтер’єрів (у 1989-2001рр. — завідувач кафедри проектування інтер’єрів), Відмінник освіти України Ярослав Олексійович УЛЬГУРСЬКИЙ.

Творча індивідуальність Ярослава Ульгурського виростає з глибинних нуртів родинної традиції, скріпленої болями, надіями і присвятною працею. Батьки, заможні господарі села Щеп’ятин на Холмщині (тепер — Томашівський повіт Польщі), де він народився 24 серпня 1936 р., заклали в ньому кращі ділові риси, самодисципліну і національний світогляд. Батько, ветеринарний лікар, разом зі своїм братом був членом ОУН. Під час загострення польсько-українського протистояння зі зброєю в руках він захищав українське населення від нападів, загинув 1946 року. Сільським війтом і дяком, з добре поставленим голосом, був його дідусь. Мати (дівоче прізвище Юзич), теж походила з заможної родини. Виховний чинник надалі ефективно позначився на самій психології Ярослава, який обрав для себе мистецький фах, і 1955 року поступив до Львівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва. Рекомендацію подати документи на відділ художньої обробки дерева зробив йому знаний скульптор і педагог Іван Севера. Саме від цієї спеціалізації почав розбудовуватися багатоярусний храм творчості Я. Ульгурського, в якому надалі уже не було чужих йому видів практичних, насамперед мистецьких робіт: до всього треба було докладатися вперше і надійно. З 1961 р., часу закінчення навчання залишився на викладацькій роботі в Інституті, ставши одним з кращих педагогів, а згодом і фахівців у галузі образотворчого, декоративно-прикладного та оформительського мистецтва і дизайну.
За час перебування на посаді викладача, доцента і завідувача кафедри розробив програму курсових завдань: робота в матеріалі на п’ятому курсі — автопортрет у техніці сграфіто, копія ікони в техніці іконопису та мозаїки. На
другому курсі ввів завдання оформлення телепередачі на конкретну тему з обов’язковими вимогами до графічної подачі та переходом від основ композиції до проектування інтер’єрів.
Творчий шлях Ярослава Ульгурського різноманітний. Серед його найважливіших творів — проект будинку та оформлення експозиції музею композитора М. Леонтовича у с. Марківка Вінницької області (1977); проект інтер’єрів Будинку культури заводу ЛОРТА у Львові та Будинку культури і спорту в смт Сахновщина Харківської області. До приїзду Папи Івана-Павла ІІ до Львова у 2001 р. він виготовив проект чотирьох тронних крісел та 12 бенкеток для кардиналів, багато інших значимих творчих праць. Створив сотні олійних картин і акварелей різних тематичних циклів, які експонувалися на багатьох виставках в Україні та поза її межами. Серед його вихованців — велика кількість відомих фахівців у галузях мистецтва і дизайн-проектування.
Ярослав Ульгурський має великі заслуги перед Українською Державою, як багатолітній член Конгресу Українських Націоналістів, відповідальний за культурний та етичний напрямок діяльності організації, за що був відзначений високими національними та церковними нагородами. Усе його життя було присвячене високим національним ідеалам та критеріям високого мистецтва.

Ректорат, Вчена рада, профспілка, весь професорсько-педагогічний склад, студентство Львівської національної академії мистецтв глибоко сумують з приводу смерті Ярослава Олексійовича Ульгурського та висловлюють щирі співчуття Родині Покійного/

Парастас відбудеться у вівторок, 14 листопада 2017 р. о 19.00 в каплиці Церкви Покрови Пресвятої Богородиці (Львів, вул. Личаківська 175).

Похорони в середу, 15 листопада 2017 р. Відправа о 12.30 год. в каплиці Церкви Покрови Пресвятої Богородиці (Львів, вул. Личаківська, 175), о 14.00 год. — на Личаківському кладовищі.