Факультет декоративно-прикладного мистецтва

Про кафедру художнього скла

Звір Олександр Михайлович
завідувач кафедрою, доцент

Історія створення кафедри розпочалася з експерименту, коли в 1961 році було відкрите невелике відділення художньої обробки пластмас і скла. А в 1963—1964рр. завершилось створення кафедри як самостійної структурно-функціональної одиниці. Організація кафедри мала прозоре та логічне обґрунтування. Утворення нового підрозділу відповідало потребам диференціації структури інституту, її увідповідненню історично виниклій в регіоні системі декоративно-ужиткової творчості й сприяло забезпеченню фахівцями створеного в 1963 році на Львівській кераміко-скульптурній фабриці експериментального цеху художнього скла, що став творчо-виробничою базою скульпторів і художників декоративно-ужиткового мистецтва.

Першим її завідувачем став Ф. Ткаченко. Згодом кафедру очолювали А. Соболєв (1966), Б. Галицький, М. Тарнавський. У 1974 році кафедру очолив Б. Галицький, а колектив поповнився молодими випускниками Н. Федчун, В. Рижанков, Н. Петруніна, С. Мартинюк, М. Шимчук. З 1979 року кафедрою завідує М. Тарнавський. Навчально-виробничими майстернями керує Б. Двораковський, а згодом І. Стернюк.

Для покращення техніко-технологічної підготовки студентів та оволодіння практичними навиками роботи в матеріалі у 1973р. у відділенні художнього скла було збудовано єдину в Україні навчально- експериментальну скловарну піч. До співпраці залучили провідних спеціалістів цеху гутного скла Львівської експериментальної кераміко-скульптурної фабрики: С. Березовського, М. Завадовського, Я. Мацієвського, С. Тимчак та ін. У 1975 році було створено лабораторію для технічного процесу варіння скла, що стало важливим кроком в удосконаленні навчального процесу.

У 1994—1997рр. — завідував кафедрою член НСХУ, доцент А. Бокотей. У зв’язку з розширенням кафедри і збільшенням кількості студентів збільшується також і колектив викладачів. На кафедрі працювали — доцент Р. Петрук, доктор мистецтвознавства, професор Ф. Петрякова. На кафедрі запроваджено майстерню термоформажу, що дало можливість поновити і розширити навчальні та робочі програми кафедри, а саме у виконанні вітражів та гутній техніці. Відкриття майстені сприяло самовираженню та творчим індивідуальним пошукам викладачів і студентів. З 1997–2004 рр. керуючий кафедрою — доцент О. Звір, відомий художник та член НСХУ. З 2004 року завідувачем кафедри стає Б. Васильців, доцент, член НСХУ. На цій посаді був в свій час і Франц Андрійович Черняк.

З 2006 року і до сьогодні завідувачем кафедри є Звір Олександр Михайлович — особистість різнобічно обдарована, непересічний митець, митець в галузі гутного скла, живописець, педагог, громадський діяч. Художник брав участь у численних міжнародних симпозіумах та виставках (Україна, Франція, Голландія, Польща, Росія, Китай) Його твори зберігаються у музеях світу, нагороджений срібною медаллю обласної премії ім. Зеновія Флінти.

З 1989 року під патронатом ЛНАМ проходять міжнародні симпозіуми гутного скла, що набули світового мистецького рівня. Супроводжені виставками, лекціями та твореннями біля печі, у процесі яких на очах присутніх з теплої вулканічної скломаси постають дивовижні примхливі структури, вони формують простір мистецької свободи, виокремлений з буденності.

Низка симпозіумів відбулась на базі Львівської кераміко-скульптурної фабрики та майстерень ЛНАМ. Сьомий — у «гарячому цеху» Бережанського склозаводу. Восьмий на підприємстві " Галицьке скло«. Учасниками акцій є відомі мистці з багатьох країн світу (Жозе Філіп, Іржі Шугаєк, Роберт Емерінгер, Янош Єгенейш, Фідаіль Ібрагімов, Марк Екстранд, Каі Коппель, Віві-Анн Кеердо, Бідар Вендель, Гюльфідан Озмен, Керол Лі, Жорж Леппер’є, Джаспер Доунінг та ін..) Загалом з 1989 року до акції долучилось 200 майстрів з 30 країн світу, а колекція робіт налічує понад 300 одиниць.

В листопаді 2011 року в Китаї в м. Гуанджоу в галереї «Хи Шуйфе» відкрилася і постійно діє виставка творчих робіт кафедри художнього скла.

Повертаючись до питання кадрового оновлення кафедри, відзначимо, що наприкінці 1990 — в 2000-х рр. її поновили О. Янківський, О. Принада, О. Шевченко, І.Стрільців, А. Петровський та ін.

Загалом констатуємо, що від часу заснування і до наших днів колектив кафедри пройшов значний шлях, а її педагогічна концепція, так само як і творчість викладачів, студентів та випускників, відобразили еволюцію львівського художнього скла другої половини ХХ століття. Зберігаючи вірність національним традиціям та ємкісне змістове наповнення, вона сягнула нового рівня образно-асоціативного узагальнення, абстрагувалася від ужитковості, увібрала досвід трансформації техніко- технологічних прийомів в чаруючу магму мистецтва.

Адреса кафедри:
вул. Кубійовича, 35, Корпус №4, 3 поверх