Проєкт «Arma Christi» – «Зброя Христа»

середа, 22. 02. 2023

9–14 лютого 2023 р. на кафедрі сакрального мистецтва Львівської національної академії мистецтв відбувся проєкт «Arma Christi» – «Зброя Христа».

Мета проєкту - привернути увагу до сучасної російсько-української війни через призму сакрального мистецтва. За назву взято латинську метафоричну іконографію «Arma Christi», яка показує, що зброєю Христа стали знаряддя Його страстей. Своєю смертю Христос переміг смерть і зло; це дає певність, що зло в будь-якому вигляді буде переможене.

Проєкт почався з молитви у каплиці Українського католицького університету, яку очолив отець-ректор Богдан Прах.

Упродовж кількох днів іконописці – викладачі, випускники та студенти кафедри створювали ікони за власною композицією. Ідеї та теми ікон є різними, однак об’єднує роботи осколок російського снаряду, замонтований у композицію. Цей осколок асоціюється із знаряддями страстей Христа та подіями, які переживає Україна сьогодні.

Як зазначив один із учасників: «Тут осколок символізує зло та руйнацію — знаряддя людських страждань, ран і смерті, а також звертає увагу на події, які сьогодні переживає Україна».

Іконописці звернулися до різних тем та образів християнської іконографії, однак переважає образ страсного Христа у різних варіантах або ж тема страстей Христа, представлена через асоціативні знаки. Колорит ікон здебільшого стриманий, або ж домінують червоні кольори, що в іконописі є символом пролитої крові та жертви.

14 лютого у Галереї ЛНАМ відбулася презентація робіт, на які представлено вісімнадцять ікон, створених за період реалізації проєкту проєкт «Arma Christi» – «Зброя Христа».

Під час заходу ректор ЛНАМ Василь Косів, проректор з науково-педагогічної роботи Тарас Лесів, а також учасники проєкту, зокрема президент Благодійного фонду «Друзі ЛНАМ» Олексій Чередніченко, іконописці та педагоги ЛНАМ Роман Василик та Костянтин Маркович розповіли про те, як зародилася ідея проведення пленеру на базі кафедри сакрального мистецтва і можливості, які він відкриває, про процес творення та особливу атмосферу в аудиторіях, а також обговорили важливість і перспективи подібних ініціатив у ЛНАМ.

Результатом проєкту буде виставка-продаж у Музеї Ватикану.

Кошти будуть скеровані на рахунок благодійного фонду «Друзі ЛНАМ» для реконструкції бомбосховища ЛНАМ і для потреб кафедри сакрального мистецтва.

Оглянути експозицію робіт у Галереї ЛНАМ відвідувачі можуть до 20 лютого 2023 року.