Теологічна конференція у Самборі

четвер, 01. 03. 2018

1 березня у Самбірському історико-етнографічному музеї «Бойківщина» завершилась наукова теологічна конференція, яка присвячувалась 290-річчю визнання і проголошення чудотворним образу Богородиці в греко-католицькій церкві Різдва Пресвятої Богородиці Самбора.

У вступному слові священик прокатедрального собору Покрова Пресвятої Богородиці Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ о. Дмитро  Сенейко зазначив, що Бог цінує працю творчу. В цьому, що з новою силою створено людиною, там він присутній. Чи це ікона, чи це архітектурна споруда, а Всевишній у геніальних речах залишається для поколінь. Таким творінням душі і сили духа є Чудотворна ікона Самбірська, до якої ось уже котре століття із своїми душевними потребами приступають віруючі.

Завідувач кафедри сакрального мистецтва Львівської Національної академії мистецтв Роман Василик виголосив доповідь “Чудотворні ікони Галичини”. Він зазначив, що галицька традиція іконопису є найдавнішою і вона бере початок з часів хрещення Руси-України. Деякі з них потрапили до Росії, Польщі та інших країн. Серед таких він назвав ікони Ченстоховську, Самбірську.

Зберігаючи галицьку традицію іконопису, за словами професора Романа Василика, вона переживає оновлення. Одну із своїх таких творчих робіт – ікону Самбірську він подарував музею.

У свою чергу музей як збирач і охоронець народних традицій, наголосила директор Роксоляна Данчин, у тому числі й бойківського і галицького іконопису, видав книжку «Оновлення традицій». У ній, зокрема, є розділ, присвячений іконам викладачів та студентів кафедри сакрального мистецтва Львівської національної академії мистецтв.

Неабиякий інтерес у присутніх та учасників конференції викликала книга Патріарха Димитрія (Яреми) “Іконопис Західної України поч. ХVІ –поч. ХVІІІ ст”. Її презентував приват-доцент ЛНАМ Кость Маркович. Перед тим він подарував музею перший том такого тематичного видання, а тепер і другий том.

За допомогою слайдів викладач кафедри сакрального мистецтва Богдан Зятик розкрив тему поліхромії сучасних храмів. У свою чергу доцент кафедри монументально-декоративних споруд ЛНАМ, заслужений архітектор України Олександр Ярема, який є  автором пам’ятника відомому самбірському письменнику Андрію Чайковському, розкрив тему мистецтва у спорудах.

Оскільки в Самборі була колись учительська семінарія, в якій підготовлено сотні справжніх сіячів розумного, доброго, вічного і зараз педколедж ім. Ів. Филипчака продовжує її традицію, запропонував у місті встановити збірний пам‘ятник Народному вчителю. А кафедра у цьому готова допомогти.

Конференція, присвячена 290-річчю Чудотворної ікони Самбірської Богородиці, засвідчила, що професорсько-викладацький колектив та студентство Львівської національної академії мистецтв, спираючись на здобутки попередників, продовжують творчо і на високому рівні розвивати церковне мистецтво.

Інформація з сайту leopolis.news авторства Миколи СЕНЕЙКО, регіонального кореспондента)

Повернутись назад