Грантова підтримка для митців від PEN America's Artists at Risk Connection (ARC)

середа, 30. 11. 2022
Війна в Україні триває, і головна мета Путіна залишається ясною; не лише заволодіти територією України, а й викорінити українську мову, культуру та історію. Будь-який ризик втратити голоси мистецької спільноти України не можна сприймати легковажно, і вимагає негайної реакції.

Якщо ви - український митець в сфері візуального мистецтва і потребуєте екстреної підтримки або фінансової підтримки кар'єри, подайте заявку до фондів Artists at Risk Connection’s

Заявки приймаються на постійній основі та доступні англійською та українською мовами. Надзвичайний фонд покриває короткострокові потреби, такі як оренда, харчування та медичні витрати. Фонд стійкості покриває довгострокові потреби, включаючи: робоче обладнання, професійне навчання та тренінги, а також кошти на подорожі.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————

As the war in Ukraine drags on, the central goal of Putin has remained clear: to not only subsume the territory of Ukraine but also to eradicate Ukraine’s language, culture, and history. Any risk of losing the crucial voices of Ukraine’s artistic community cannot be taken lightly and  demands an immediate response.

If you are a Ukrainian visual artist and need emergency or career financial support, apply to the Artists at Risk Connection’s Artists at Risk Connection’s

Applications can be submitted in Ukrainian or in English and will be accepted on a rolling basis. The emergency fund covers short-term needs like rent, food, and medical expenses. The resilience fund covers longer-term needs, including work equipment, professional trainings and workshops, and travel funds.

Relevant accounts / пов’язані акаунти:
Artists at Risk Connection
helenfrankenthalerfoundation