Єжи Новосельський. In memoriam

субота, 07. 01. 2023

Єжи Новосельский (Юрій Новосільський) (7 січня 1923 — 21 лютого 2011) — художник, іконописець, теоретик мистецтва і теолог, чия творча та інтелектуальна праця належать і польській, і українській культурам. Сам Новосельський казав, що не знає, що значить бути поляком і що значить – бути українцем. «Натомість, — наголошував, — я знаю, що значить бути людиною». Глибоке відчуття богословських тонкощів східної та західної традиції і водночас зануреність у контекст сучасного мистецтва привели Новосельського до іконопису, який виходить поза простір канонічних іконографічних пошуків. Новосельського завжди однаково вабили і фігуративне мистецтво, і абстракція. Звертаючись до образної мови нефігуративного авангардного живопису, він створював ікони, іконостаси, формував архітектуру православних церков. Його живопис — щире і глибоке мистецтво, що вражає кольором, пропорціями, формою.

Єжи Новосельський навчався і викладав у Краківській академії мистецтв. На його становлення вплинуло студіювання іконопису в Студійській лаврі під Львовом та вивчення ікон з колекції Андрея Шептицького. У 2008 році Єжи Новосельського удостоєно звання Doctor honoris causa Львівської національної академії мистецтв.

Сьогодні минає 100 років від дня народження цього видатного художника, який знав, що значить бути людиною і творити мистецтво, яке промовляє до людського в людині.

На фото: Єжи Новосельський. Фрагмент роботи "Таїнство наречених"

 

Повернутись назад