Пам'яті Марії Яківни Байко (1931 – 2020)

середа, 18. 11. 2020

Вчена рада, професорсько-педагогічний колектив, студентська спільнота Львівської національної академії мистецтв глибоко сумує з приводу смерті видатної української концертно-камерної співачки, народної артистки України, лауреата Національної премії України ім. Т. Шевченка, професора Марії Яківни БАЙКО.

Відійшла у Вічність масштабна творча особистість, одна з кращих репрезентантів національної музичної культури, учениця О. Бандрівської та В. Герасименка у класах Львівської консерваторії ім. М.В. Лисенка, солістка легендарного терцету сестер Байко, виконавська самобутність якого стала явищем українського культурного піднесення в 1960-1980-ті роки. В репертуарі Марії Байко були численні народні пісні і романси, твори світової музичної класики. Гастролі у складі терцету сестер Байко в багатьох країнах світу, записи їх виступів стверджували високий естетичний рівень сучасного українського музичного мистецтва, глибинність у розкритті національної ідентичності. За особливі заслуги в сфері музичної культури та музичної педагогіки Марія Яківна Байко відзначена високими державними нагородами, зокрема «Орденом княгині Ольги».

Марія Яківна Байко разом зі своїм чоловіком, визначним скульптором, заслуженим діячем мистецтв України Василем Павловичем Одрехівським (1921 – 1996), суттєво збагатили культурно-мистецьке життя Львова та України в цілому, формуючи навколо своєї сім’ї атмосферу національного аристократизму, високих духовно-етичних основ традиційності. Залишила по собі багату й розмаїту творчу спадщину, численних учнів, вдячну пам’ять від молодших поколінь музикантів та виконавців, широких кіл культурно-мистецької громадськості.

Щирі співчуття висловлюємо синові Марії Яківни Байко,

Ректору Львівської національної академії мистецтв

Володимиру Васильовичу Одрехівському та всій Родині.