Проєкт "Крим/Оглядовий ефект"

понеділок, 02. 09. 2019

2 вересня о 14:00 галерея ЛНАМ відкриває новий проєкт з початком навчального року у Львівській національній академії мистецтв.

Ним стане поєднання двох ідей: Марії Уторової (випускниція кафедри монументального живопису) та Наталії Пігули (студентка кафедри художньої кераміки).

Частина 1: Марія Уторова. Крим

На виставці Марія Уторова представить свій дипломний проект інсталяційного характеру, головною метою якого є спроба візуалізувати людську пам'ять і дослідити вплив травмуючих подій на свідомість, емоційний стан та настрій людини. Цей проект у певній мірі  для мисткині є автобіографічним твором,тому що демонструє суб'єктивне враження автора від пережитих подій 2014 року в Криму. Політична ситуація в нашій країні ставить нас в певні рамки,тому на власному прикладі автор хоче показати значимість проблеми для всього нашого суспільства в цілому.

Не лише людина не зникає безслідно. Сліди залишають і події, які назавжди змінюють долю. Події, що вирішують, як і де тобі існувати.

Море. Завжди різне, бурхливе/спокійне, але завжди рідне, моє. Запах водоростей і мокрого піску, запах свободи.
Степ. Неймовірно пахуча, випалена сонцем трава. Вітер колише дику ковилу так, що утворюється наче ще одне велике і безмежне море. Воно шумить, воно рухається.
Руки. Старі, зморщені, прожили довге життя, знавали багато праці і виростили не одне покоління нащадків. Це руки моєї бабусі. Мереживо, нитки, ґудзики, все те чим вона користується, все те, що оточувало з дитинства. 
Крим. З кожним разом приїжджати стає все складніше, але поки є заради кого долати тисячі кілометрів, терпіти вимушений кордон і добу  без сну. Знову і знову сподіватись побачити це море, безкрайні степи, рідні руки і таке знайоме обличчя. Все це не дарма.
Крим. Він об’єднує тисячі подібних історій в одну велику і поки невирішену проблему. Люди зводять кордони між країнами, але вони ніколи не подолають кордони між двома рідними серцями.

Проект Марії Уторової актуалізує через особисті спогади проблеми збереження пам’яті, штучних кордонів і відстаней, як фізичних так і духовних, які розділяють сім’ї, руйнують стосунки і віддаляють друзів. Її інсталяція це прояв колективної пам'яті не лише кримчан, але і всіх українців. Це заклик до медитації у власних спогадах, до пошуків спільного і скорочення відстаней.

 

Частина 2: Наталія Пігула. Оглядовий ефект

Керамічна частина виставки представлена пошуками Наталею способів зобразити в матеріалі ефект огляду Землі з висоти польоту. Інший ракурс огляду у контексті конкретного ландшафту створює не лише можливість побачити інший вигляд чи масштаб . Мова скоріше про комплексність огляду і поєднання природнього і антропогенного. При розмові з мисткинею, вона часто вживає порівняння "оглядового ефекту" з материнськими відчуттями та страхом величини об'єктів:

моря, як його багато, так і багато кольору у ньому, відтінків, почуттів.
землі різної за фактурою, що поєднуються з вкрапленнями територій, змінених людиною.
міст, що є сумішшю "створеного" та "спотвореного".

«Оглядовий ефект» дозволяє перетворити процес споглядання краси на роздуми щодо меж, відстаней і суб'єктивності ракурсів споглядання.

 

Частина 3: Неусвідомлена схожість.

Поєднання двох різних мистецьких підходів дозволяє підсилити сприйняття кожної з частин. Схожість роздумів молодих мисткинь щодо значення масштабності огляду та штучностей поділу територій дозволяє поєднати естетичну складову споглядання природи з актуальним політичним контекстом анексованого півострова. Деструктивний характер впливу людини на ландшафт, його зміну чи обмеження пересування простором невідмінно супроводжується глибокими емоційними переживаннями окремих людей. Дуалізм естетичних категорій потворного та краси дозволяє глядачеві відчути множину сенсів виставкового проекту.

галерея ЛНАМ

Повернутись назад