Денис Тимчишин

16.02-04.03.2022
Денис Тимчишин «Початок»

Персональний проєкт випускника кафедри сакрального мистецтва ЛНАМ Дениса Тимчишина «Початок» продемонтрував пошуки молодим художником нових фактур, колористичних рішень та стилістичних прийомів в царині сучасного іконопису.

Авторська манера базується на візантійській школі, що поєднується із сучасними інтерпретаціями сакральних мотивів. Представлені в експозиції твори – це своєрідна фіксація стану душі митця на різних етапах професійного становлення. Вони вирізняються високими естетичними якостями, непересічною образністю та гармонією композиційних рішень.

Роботи наповнені світлом та сильною енергетикою, демонструють глядачеві високу естетичну культуру та нові грані сучасного сакрального мистецтва.

Довідка про автора: Денис Тимчишин народився 10 лютого 1997 року у м. Тернопіль. 2020 р. здобув ступінь магістра на кафедрі сакрального мистецтва Львівської Національної академії мистецтв. Учасник численних мистецьких проєктів в Україні та за кордоном. Серед них: VIII міжнародний пленер іконопису у м. Новиці (Польща), після якого відбулася колективна виставка у м. Криниця (2017 р.), виставковий проєкт, приурочений до 120-тиріччя українських студентів-теологів і української громади в м. Інсбруку (Австрія, 2019 р.). У 2021 р. вступив до Національної спілки художників України. Учасник виставкових проєктів Тернопільської обласної організації НСХУ.

 

Експозиція виставки у галереї ЛНАМ

 

 

 

Денис Тимчишин

Facebook: denys.tymchysyn

Instagram: art_tymchyshyn, art.denys.tymchyshyn

Behance: denystymchysyn

 

 

"Мета проєкту – продемонструвати здійснені молодим художником пошуки нових фактур, колористичних вирішень і стилістичних прийомів у ділянці сучасного іконопису. Проєкт дає глядачеві змогу відкрити для себе новий погляд на сакральне мистецтво, зокрема на інтерпретацію біблійних сюжетів і оригінальне трактування християнських образів у сучасному іконописі.

Митець, зібравши в одному просторі твори різного періоду, що суттєво різняться художніми прийомами, колоритом і загальною стилістикою, дозволяє побачити зафіксовані моменти на різних етапах професійного становлення молодого художника. Проєкт актуальний завдяки відкриттю нових граней сакрального мистецтва та використанню художніх особливостей, які запам’ятовуються надовго, – високі естетичні якості, непересічна образність і гармонія композиційних вирішень, а також світло і сильна енергетика.
 
Денис як молодий художник наразі розвивається в царині сучасного сакрального мистецтва, вдосконалюючи майстерність і репрезентуючи свою творчість у нових проєктах.
 
Як відомо, іконопис завжди мав певні канони подання образів і біблійних сюжетів, у сучасному світі багато людей вважають, що ікони та сакральне мистецтво загалом – це однотипні, нецікаві зображення, де є суцільні рамки і не може бути нічого оригінального та сучасного. Як сказав сам автор проєкту «Початок», на початку свого творчого шляху він усвідомлював, наскільки ікони можуть бути цікавими, різними та незвичайними.
 
Експозиція виставки побудована досить логічно: в одній залі ранні твори митця, в іншій – найновіші. Помітний інтерес глядачів викликало трактування образів Адама і Єви, адже Денис зобразив їх темношкірими, відійшов таким чином від канонів, зазначивши, що ніхто не знає, як саме виглядали перші люди, і цілком ймовірно, що вони виглядали так. Такий підхід дає глядачеві «їжу для роздумів», переважно про те, наскільки відмова від канонів і в трактуванні образів розширює наше уявлення про вигляд перших людей, святих, розвиток подій у християнських сюжетах, а також дає можливість художникам експериментувати з техніками, методами зображення, колористикою та характеристикою образів. У цих ідеях і прихована справжня актуальність сучасного іконопису, де кожен може зобразити той чи інший біблійний сюжет так, як він його бачить і відчуває.
 
Отже, у проєкті «Початок» Денис Тимчишин демонструє власний розвиток у сучасному іконописі, розділяючи з глядачем те здивування та захоплення різноманітністю сакрального мистецтва, які на початку свого творчого шляху відчув сам, а символічна назва – наче збірка моментів з одного етапу, який завершив митець і вирушає у нову творчу подорож".
 
Нікіта Софія, студентка 2 курсу кафедри ІТМ ЛНАМ
 
 
"Задум був інспірований бажанням молодого художника знайти своє місце в багатогранності сучасного іконопису. Спираючись на основи візантійської школи, автор пропонує нові стилістичні прийоми та поєднує традицію із сучасними інтерпретаціями сакральних мотивів. Занурившись у пошуки гармонійного поєднання кольорової гами з різноманітними текстурами та грою світла, художник по-новому відтворює традиційні біблійні сцени, вносячи авторські прийоми, які дуже доречно вписуються в загальну канву.
Денис Тимчишин представив роботи, виконані здебільшого на дерев'яних дошках. Слід відзначити, що твори суттєво різняться між собою: техніками, світлотіньовим вирішенням, кольоровою гамою, композиційним розташуванням тощо. Акцентуючи увагу на цих відмінностях при огляді виставлених творів, можна простежити професійний розвиток молодого митця.
 
Окрему увагу слід звернути на вибір біблійних сцен, які Д. Тимчишин використав для свого проєкту. Зі слів художника, це був складний етап, адже це початок його творчої кар'єри. “Тайна вечеря” стала особливою для автора – саме ця сцена була обрана для його магістерської роботи, а також представлена однією з перших на виставці.
 
Привертають особливу увагу відразу кілька ікон –“Ісус”, “Рай” та “Ангели трублять у сурми”. Їх відрізняє від інших робіт те, що були поєднані з флюїд-артом: і як частина композиції, і як фон. Для багатьох глядачів це стане справжнім відкриттям – як шлях до об'єднання традиційного сакрального та сучасного мистецтва.
 
Слід також відзначити й інші твори, які кардинально руйнують рамки візантійських традицій в іконописі. Наприклад, “Адам і Єва” – виконані зі зміною канонічного тону шкіри, що не часто можна побачити у “класичних” біблійних сценах. Сам художник пояснює це тим, що ніхто до кінця не знає справжній вигляд конкретних біблійних персонажів, тому виключати запропонований варіант було б недоцільним.
На жаль, не було окремого ознайомчого листа з концепцією виставкового проєкту, однак вдало дібрана експозиція – у послідовному ряді картин простежується поетапно шлях молодого художника не тільки в пошуках себе в царині іконопису, але й у початку зародження унікальної авторської манери.
 
Виставка “Початок” дивує – представлені в експозиції ікони Дениса Тимчишина наповнені справді “божественним світлом” і неймовірною енергетикою. Безсумнівно, його твори зачаровують не тільки віртуозністю виконання, але й естетичною атмосферою та актуальністю, демонструють нові грані сучасного мистецтва".

Софія Гель-Савчук, студентка 2 курсу кафедри ІТМ ЛНАМ

Адреса галереї ЛНАМ:
вул. Кубійовича, 35б, Корпус 4, вхід з двору
тел. 032 2533512, info@lnam.edu.ua