Початки

05-25.05.2019

«ПОЧАТКИ».
Проект кафедри текстилю Львівської національної академії мистецтв і Львівського державного коледжу декоративно і ужиткового мистецтва ім. І. Труша

Спільний мистецький проект кафедри художнього текстилю ЛНАМ і ЛДКДУМ ім. І.Труша актуалізував неперервну тяглість художньої освіти різних мистецьких інституцій. Адже професійна освіта у ЛНАМ – це ПОЧАТОК наступного рівня фахового зростання. І саме в Галереї ЛНАМ ми неодноразово спостерігали здобутки такого зростання.
Традиційне мистецтво – ткацтво за свою багатовікову історію виробило певні засоби забезпечення технологічного процесу створення художньої тканини. Серед них є ПОЧАТКИ. Початком називається первинна паковка пряжі намотаної на картонний, чи то дерев’яний циліндр (шпулю) для подальшого ткання.

Отож, сама етимологія слова, що означає дане технологічне приладдя, має аналогічні смислові якості - ПОЧАТОК процесу. Процесу сповненого копіткої праці, ґрунтовних знань різноманітних технік ткання та фарбування, володіння законами композиції та кольорової гармонізації. Процесу, у якому завжди мають місце ПОЧАТКИ кольорової текстильної пряжі, які готуються для втілення навчальних та творчих завдань.

А до цього додати ПОЧАТОК вибору, ПОЧАТОК усвідомлення, ПОЧАТОК опанування, ПОЧАТОК творення…
Не менш важливим є те, ХТО супроводжує молоду людину, що зробила свій вибір; ХТО зміцнює віру у її виборі, формуючи з неї фахівця; ХТО завжди поруч у її професійних мистецьких ПОЧАТКАХ.

Куратор проєкту: Таміла Печенюк

 

 

 

 

Сайт коледжу https://artcollege.lviv.ua/
Facebook кафедри текстилю ЛНАМ https://www.facebook.com/textile.lnam
Instagram: кафедри текстилю ЛНАМ, коледжу

 

 

"Так склалося історично, що наш навчальний заклад, коледж ім.І.Труша, провадить освітню діяльність у сусідстві із Львівською національною академією мистецтв. Між академією та нашим коледжем налагоджені тісні контакти, адже кращі наші випускники коледжу у переважній більшості стають студентами її кафедр, часто професори Академії запрошуються на захисти дипломних робіт, готують на них рецензії, ми звертаємось за консультаціями та порадами із питань освітнього процесу, навчальних програм профільних дисциплін та інших потреб.

Ми завжди радіємо за успіхи наших колег. І коли було відкрито Галерею ЛНАМ, то наші викладачі та студенти регулярно її відвідували. Галерея стала мистецьким простором, що створив можливості молодим творчим особистостям поділитися своїм досвідом та своїми здобутками. Це зручне місце для комунікацій між різними поколіннями – студентами та їхніми викладачами, де є моживість побачити, вивчити, дискутувати, обмінятися досвідом. Це місце, де завжди панує творча атмосфера, що надихає до розвитку, спонукає до пошуку чогось нового.

Хочемо зауважити, що значна частина проектів, проведених у Галереї ЛНАМ від початку її функціонування відбулася завдяки участі випускників коледжу, які є теперішніми або вже колишніми студентами академії і це для нас є радісним фактом. Зокрема, відбулося сім персональних виставок (Москалюка М., Панчишина А., Студницької Л., Савки З., Хруща Р., Філевича О., Якторович О.), котрі продемонстрували творче зростання та розвиток молодих митців, показавши свої роботи, виконані у різних техніках, жанрах та стилях. Також наші студенти брали участь у спільному мистецькому проекті разом із кафедрою художнього текстилю «Початки», де були представлені їхні курсові, кваліфікаційні та дипломні роботи.

З нагоди п’ятирічного ювілею заснування Галереї зичимо її фундаторам, керівникам проектів та всім, хто дотичний до її життя, творчих успіхів та завжди креативного підходу до вирішення усіх поставлених ідей та планів"

Котцовська О., директор Львівського фахового коледжу декоративного і ужиткового мистецтва
ім. І. Труша


"Виставка "Початки" - один з невеликих фрагментів мистецтва сучасного художнього текстилю. Безумовною є креативність та мистецька фаховість представлених митців. Але, пам"ятаю, на виставці не покидало якесь сумяття. Традиційний художній текстиль стає щораз то більшим раритетом, а фахівці, яких відповідно вишколили, переходять на постмодерністичні експерименти.

Хотіла, принаймі для себе, з'ясувати, де та межа, де "закінчується" художній текстиль, а починається щось ІНШЕ. Безумовно, це ІНШЕ і креативне, і художньовартісне, але ж ІНШЕ!"

Маланчук-Рибак О., професор кафедри історії і теорії мистецтва ЛНАМ


"Як починає шлях творча особистість? Як зароджується ідея і як процес навчання спрямовує і підтримує народження ідеї, зростання художника? Насправді питання споконвічне і складне. Проект "Початки" вже в самій назві закодував таку багатовимірність і глибину цього процесу, що тільки розшифровуючи її, можна зрозуміти ідею виставки. Початок як відправна точка творчого шляху, початок як термін в ткацтві, що означає намотані різноколірні нитки для ткання, початок як зародок рослини, в досконалій побудові якого можна відчитати геніальний задум Творця.

Є такий спосіб фотофіксації, коли протягом багатьох годин, днів фіксується розвиток рослини., що в прискореному режимі дає неймовірної краси картину народження. Зафіксувати так народження нового художника неможливо… а от відслідкувати етапи мистецького формування – так. Дипломні роботи кафедри дають уяву про весь спектр можливостей сучасного текстилю, той вільний розвиток особистості, якій сповідує кафедра і те спрямування і бік заглибленої, інтелектуальної інтерпретації ідеї, яке роками формує кафедра.

Центром експозиції стає курсова робота ЛДУДУМ, прилад того, як можна перетворити процес навчання в високе мистецтво. Вивчення техніки класичного шпалерного ткацтва стає своєрідним перформансом, де кожен учень відтворюючи фрагменти шпалери, заглиблюючись не тільки в техніку, а в епоху, в культурологічний контекст, а в результаті створюючи самодостатню інсталяцію високої мистецької цінності. З "Початком"!
"

Зав`ялова Д., головний художник Першого академічного театру 
 

 

Проєкт реалізовано за підтримки Українського культурного фонду