Поверхня, форма, відтінки

15.03-27.03.2017
«Поверхня, форма, відтінки» (художній текстиль)

Вимога сьогодення диктує потребу нової образності й символіки, нових засобів виразності і формотворення, що є відповідними сучасному художньому текстилю в Україні. Особливо актуальною стає можливість мистців хвилювати і захоплювати підвладними їм засобами, які належать саме до мистецьких: поверхня, форма, колір (відтінки).

Авторами проекту стала група учнів, студентів кафедри художнього текстилю, об’єднаних куратором проекту приват-доцентом Вікторією Дубовик. До експозиції увійшли роботи 18-ти студентів III, IV, V курсів, що прийняли участь у творчому експерименті.

Новації світового художнього текстилю, які вплинули на активне проникнення нових форм, технік, матеріалів дозволило створити несхожі між собою роботи проникнуті позитивним рухом та новацій ними формами.

Виражальні засоби сучасного художнього текстилю, які збагатили палітру формотворення та фактурно-пластичних можливостей привернули увагу молодих художників. Образотворча складова кожного твору базується не лише на тонально-ритмічній організації різних типів композицій, але й на поєднанні вальорно-колористичних килимів.

На виставці були представлені твори, виконані у найрізноманітніших техніках, сповнені глибокої емоційності. Серед них класичні гобеленові варіації, друк на тканині, авторська трансформація комп’ютерної графіки, твори виконані в техніці валяння. Серед новаційних форм сучасного мистецтва текстилю представлена об’ємно-просторова пластика, авторська вишивка, аплікація, плетіння. Мали місце також і твори у популярних нині техніках – черпаний папір, печворк а також актуальний напрямок еко-текстиль. Жанрове різноманіття представлених робіт охоплює всі рівні: тематичні, формотворчі, орнаментальні, технологічні та втілює ідею самодостатності художньої творчості в текстилі.

Метою кураторського проекту «Поверхня, форма, відтінки» є створення поліструктур, фактурні якості яких підкреслюють необмежені варіації художнього твору – а це різноманітні фактури текстильної поверхні, неочікувані поєднання різних матеріалів, площинне та об’ємне вирішення текстильних форм, ахроматичне та поліхромне звучання.


Окремим завданням куратора проекту було – спровокувати молодих художників на створення незалежної власної композиції, можливості експонувати цей твір, побачити його в оточенні інших творів, поза рамками навчальних програм, що допоможе їм у майбутньому творчому житті.

 

Фото експозиції з виставки у галереї ЛНАМ

 

"Однією з характеристик мистецтва художнього текстилю, є визначення його тактильних властивостей. Тканина, нитка, пряжа – усі ці матеріальні компоненти текстильного мистецтва творять неймовірну поверхню, текстуру твору, яка збагачує чи то семантичні, чи то чисто естетичні якості. Про вагомість цієї характеристики також свідчить те, що на підсвідомому рівні ми асоціюємо переважну більшість площин з яскраво вираженою структурною, чи то фактурною з текстильною поверхнею.

Ще декілька десятків років тому художній текстиль розглядався виключно в царині двомірного мистецтва. Однак нині текстильна творчість адаптувала всі можливі новаційні форми мистецтва. Тому не дивно, що саме ці особливості сучасного формотворення усе більше приваблюють студентів в контексті їх експериментальних пошуків.

Але вищезгадані позиції дуже мінливі і неоднозначні, бо мають широкий дапазон проявлення. Ймовірно тому третьою компонентою концепції Проекту «Поверхня, форма, відтінки», є візначення – відтінки. Саме "відтінки" містять в собі ті тонкі незримі авторські знахідки молодих митців на шляху їх входження у сферу складного, доволі провокативного, сучасного мистецтва, де зруйновані сталі видові межі, де в повний голос говорять лише одиниці, хоча прагне більшість
"

Печенюк Т., професорка, завідувачка кафедри художнього текстилю Львівської національної академії мистецтв

 

 
 

Проєкт "Онлайн архів виставок у галереї ЛНАМ" реалізовано за підтримки Українського культурного фонду