Кафедра фізичного виховання
Постановою Ради Міністрів України від 18 серпня 1946 року було створено Львівський інститут прикладного та декоративного мистецтва (ЛІПДМ). Перші студенти ЛДІПДМ були зараховані в лютому 1947 року. Такої дисципліни, як фізичне виховання, ще не було, оскільки це був післявоєнний час і відповідно проводився курс військової підготовки, який очолив Горобець Олександр Акимович, відставний офіцер.
У вересні 1949 року наказом Міністерства освіти України у ЛДІПДМ відкривається курс фізичного виховання під керівництвом Пронічкіна Івана Захаровича, випускника Київського інституту фізичної культури. Він працював в інституті до 1956 року.
У 1958 р. для викладання курсу фізичного виховання приходять нові викладачі: Булашевич В.І. - випускник Ленінградського інституту збройних сил, культури та спорту, Немира Д.М. - випускник Ленінградської військової академії, Михлинін Ю.М. - старший лаборант, випускник Львівського | державного інституту фізичної культури (ЛДІФК). Заняття з курсу „Фізичне виховання проводилось у спортивному залі за адресою вул. Лєрмонтова, 17. В основу курсу входили: волейбол, гімнастика, кульова стрільба, лижна підготовка, плавання.
У 1963 році завідувачем курсу фізичного виховання призначено Руденка Федора Яковича - випускника Київського інституту фізичної культури. Він зарекомендував себе як. людина, фанатично віддана справі, правдиво захоплена фізичною культурою та спортом, відмінний спеціаліст та організатор. У вересні 1974 року створюється кафедра фізичного виховання та спорту ЛДІПДМ, яку очолив Ф.Я. Руденко. Він формує новий професорсько- викладацький та допоміжний персонали кафедри. У колективі працюють такі викладачі: Бойко Микола Григорович - випускник ЛДІФК; Кріцький Леонід Наумович - майстер спорту з важкої атлетики; Бойцов Юрій Іванович -- майстер спорту з волейболу; Чепурко Сергій Олександрович - майстер спорту з фехтування; Череповський Євген Миколайович - заслужений майстер спорту з фехтування, призер Олімпійських ігор у Римі; Гнедько Галина Прокопівна − призер чемпіонату України з баскетбол).
У 1982 р. на кафедру приходять працювати нові викладачі: майстер спорту з плавання, кандидат в олімпійську збірну Толкунов Олександр Дмитрович; майстер спорту з фехтування Літвін Ігор Зіновійович; майстер спорту з акробатики Бедрацький Віктор Михайлович ; майстер спорту з фехтування, чемпіон України (1967) Огоновський Михайло Михайлович.
У 1988 році завідувачем кафедри обирають Мартина Володимира Дмитровича − кандидата педагогічних наук, доцента, майстра спорту з важкої атлетики.
Поновила свою роботу туристична секція. Говерла, Тростян, Маківка, Пікуй, скелі Довбуша, озеро Синевир - ось далеко не всі місця, де побували наші студенти та викладачі.
Ще у 70-80 рр. з ініціативи нашої академії почали проводити Універсіаду художніх ВНЗ. У цій Універсіаді, крім спортивної частини була ще творчо-пізнавальна програма. Київ, Харків, Ленінград, Мінськ, Вільнюс, Рига, Таллін, Москва - міста з художніми ВНЗ, де побували наші студенти та з яких приймали гостей у Львові. В Універсіаді художніх ВНЗ спортивні сили студентів були приблизно одинакові, тому студентам було цікаво змагатися. У 2009 році кафедрою фізичного виховання ЛНАМ на чолі з Леськом О.М. була відновлена так звана універсіада творчих спецальностей завдяки Юхницькому Б.В. Ми були запрошені прийняти участь у змаганнях відкритої першості Львівської області серед творчих (мистецьких) спеціальностей «Спортивний митець 2009». В боротьбі за перемогу брало участь чотири ВУЗи: ЛНАМ, ЛНУ ім. Ів. Франка (факультет культури і мистецтв), НУ „ЛП” (спеціальність - архітектура) і Українська друкарська академія (спеціальність – художнє оформлення книги). Наша Академія загалом перемогла у відкритій першості Львівської області на комплексних змаганнях серед ВУЗів з творчими спеціальностями у наступних видах: 1 місце (настільний теніс), 1 місце (баскетбол), 2 місце (футзал, міні-футбол), 2 місце (волейбол), 1 місце (армреслінг) і абсолютним чемпіоном у змаганнях з армреслінгу став студент 5-го курсу факультету ОМіР (МДС) Кикта Роман, 1 місце творчий конкурс, – і тому загалом збірна команда ЛНАМ посіла 1 призове загально-командне місце серед 4-х ВУЗів у змаганнях відкритої першості Львівської області серед творчих спеціальностей «Спортивний митець 2009».
В результаті перемоги, ЛНАМ взяла (участь у міжнародному спортивному арттурнірі у сусідній республіці Польща (м. Вілкаси), де серед 6-ти ВУЗів ми стали призерами і посіли 3-тє місце.
У 90-х роках на кафедрі функціонувала секція лещетарського спорту, яку очолював випускник нашої академії, майстер спорту Євген Козак. Збірна команда лещетарів зайняла 4-те місце на Універсіаді Міністерства освіти України у Славському, а Оксана Караванська та Ярема Мисько зайняли 3-ті місця в особистому заліку'.
Також потрібно згадати імена людей, які у складі лаборантсько-допоміжного (технічного) персоналу кафедри допомагали проведенню навчально-тренувального процесу зі студентами на кафедрі ФВіС ЛНАМ: Роман Юрдига - майстер спорту з гімнастики (1963-1975); Річард Васяновський - майстер спорту з боксу (1970-1975); Галина Гамська (1975- 1989); Лідія Мосейкіна (1989-1999); Анна Кухал (1996-1999); Лариса Чепіль (1999-2001).
У 1989 році завідувачем кафедри фізичного виховання стає Огоновський Михайло Михайлович. На кафедру приходять нові викладачі: Лисих Олександр Васильович - майстер спорту з фехтування, кандидат педагогічних наук, доцент; Сісін Олександр Демидович - старший викладач; у 1993 році старший викладач - Рой Артур Ігорович; у 2003 році старший викладач, майстер спорту з дзюдо - Петрій Богдан Олександрович. З 2007 року склад кафедри поповнили троє нових співробітників, а саме: Андросов Геннадій Іванович - доцент, заслужений майстер спорту; Лесько Орест Михайлович - кандидат наук з фізичного виховання і спорту; Щур Лідія Романівна - кандидат у майстри спорту з художньої гімнастики. З 1 липня 2009 року завідувачем кафедри фізичного виховання обирають Леська Ореста Михайловича, який працював на цій посаді до липня 2017р.
На сьогодні ми можемо гордитися наступним складом кафедри фізичного виховання і спорту ЛНАМ:
Райтер Роман − В. о. зав. каф. фіз. вих. ЛНАМ, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент, майстер спорту, заступник завідувача кафедри з навчальної роботи.
Лисих Олександр - кандидат педагогічних наук, доцент, майстер спорту, заступник завідувача кафедри з наукової роботи.
Гнедько Галина - старший викладач кафедри фізичного виховання і спорту (ФВіС) ЛНАМ, призер чемпіонату України з баскетболу.
Щур Лідія − кандидат наук з фізичного виховання і спорту, викладач кафедри ФВіС ЛНАМ, кандидат у майстри спорту.
Борик Орест - старший викладач кафедри ФВіС ЛНАМ, старший лаборант, майстер спорту (стрільба з лука).
Кульчицький Іван − викладач кафедри ФВіС ЛНАМ
Такий професорсько-викладацький і технічний колектив кафедри суттєво поліпшили рівень та якість процесу фізичного виховання і спорту у ЛНАМ. Завдяки розумінню і сприянню ректорату кафедра має змогу орендувати кращі спортивні бази. Високий рівень підготовки студентів дає змогу систематично брати участь в Універсіадах Міністерства освіти України (Львівської області) та посідати достойні місця в особистих і командних заліках. Сьогодні на кафедрі активно діють різноманітні спортивні секції: аеробіка, настільний теніс, міні-футбол (футзал), армреслінг, шахи.
За понад 60-річну історію ЛНАМ відзначаємо кращих спортсменів (серед яких студенти і працівники), які своїми виступами зробили дуже вагомий внесок у зростання і зміцнення спортивного авторитету нашої академії
Микола Обезюк – фехтування, Юстина Могиляк – сноуборд, Андрій Злобін – дзюдо, Роман Притуляк – армреслінг, Ярема Мисько - гірські лижі, Леонід Василюк – волейбол, Анатолій Войнаровський - стрільба з лука, Юрій Фозекош - настільний теніс, Ігор Процишин.
Це далеко не повний список викладачів, студентів та випускників, які своїм ентузіазмом та шаною до спорту завоювали повагу працівників та студентів ЛНАМ.
Маємо надію, що студенти сьогоднішнього покоління, які займаються у спортивних секціях, беручи приклад зі старшого покоління, будуть достойно виступати на змаганнях різного рангу, будуть піднімати і зміцнювати честь, славу та спортивний авторитет ЛНАМ.
Наші студенти є високо творчі особистості і посідають призові місця у (різних напрямах мистецтва (дизайн, реставрація і т.д.) не тільки в Україні. Активні заняття фізичною культурою і спортом дають їм змогу реалізувати тісний взаємозв’язок духовного й фізичного у людині.
Адреса:
вул. Кримська, 30, Гуртожиток ЛНАМ
тел. 032 2702616, sport@lnam.edu.ua